Implantologia
Czym jest implant zęba?
Utrata zęba niesie za sobą negatywne konsekwencje. Brak zęba wiąże się przede wszystkim z zaburzeniem funkcjonalności uzębienia; ma on także negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. Na szczęście, w obecnych czasach możliwe jest wykorzystanie rozwiązania, jakim jest implant stomatologiczny. To dzięki implantom mamy szansę na przywrócenie funkcjonalności uzębienia, a także na poprawę wyglądu.
Implant zęba pełni funkcję sztucznego korzenia zęba, a miejscem jego wszczepienia jest uprzednio oczyszczony zębodół. Ma on postać drobnej śruby wykonanej z tytanu, który cechuje się niespotykaną wytrzymałością oraz biozgodnością z ludzkim organizmem. Dzięki temu ryzyko występowania uczulenia na ten materiał jest zredukowane do zera. Implanty to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań pozwalających na efektywną i estetyczną odbudowę uzębienia.
Jak wygląda wszczepianie implantu przez implantologa?
Proces leczenia implantologicznego rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej. Wykonanie badań jest istotną częścią leczenia implantologicznego, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania co do wykonania zabiegu implantacji. Do tej listy zaliczają się:
- Aktualnie prowadzone leczenie farmakologiczne (ze szczególnym wskazaniem na środki antydepresyjne czy też uspokajające),
- Choroby serca,
- Choroby płuc,
- Nieleczona cukrzyca,
- Zaburzenia krzepnięcia krwi.
Po pozytywnym przejściu przez etap konsultacji, niezbędne jest wykonanie badań stanu zębów oraz kości szczęki, w którą ma zostać wprowadzony implant. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz implantolog opracuje plan leczenia, dopasowany do potrzeb Pacjenta.
Zabieg wszczepienia implantu rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego w operowanym miejscu. Dzięki temu możliwe jest uniemożliwienie wystąpienia dolegliwości bólowych, co bezpośrednio przekłada się na jakość wykonanego leczenia. Następnie dochodzi do przygotowania miejsca wszczepu poprzez nacięcie tkanek oraz wywiercenie otworu, w który w dalszej kolejności zostanie wprowadzony implant Precyzja w tym przypadku jest szczególnie istotna – otwór musi być dokładnie przygotowany, aby implant zyskał odpowiednią stabilność.
Po zabiegu implantacji rozpoczyna się proces osteointegracji, czyli zrastania się świeżo wprowadzonego sztucznego korzenia z kością. Obserwacja tego procesu i szybka reakcja na powikłania pozabiegowe jest bardzo istotna – stany zapalne czy infekcja mogą zaburzyć proces leczenia. Okres gojenia trwa zwykle nie mniej, niż 3 miesiące, jednak może przedłużyć się do 6 miesięcy. Po jego zakończeniu na implant zostaje wkręcona śruba gojąca. Na tym etapie dochodzi do wymodelowania dziąsłą pod dalszą odbudowę protetyczną.
Jakie braki można uzupełnić za pomocą implantów?
Zastosowanie implantów stomatologicznych jest uzasadnione w każdym przypadku bezzębia, niezależnie od jego skali. Na implanty stomatologiczne mogą zdecydować się Pacjenci, którym brakuje jednego lub kilku zębów, a nawet całego łuku zębowego.
Najczęściej zadawane pytania:
Czy wszczepienie implantu boli?
Wszczepienie implantu może wydawać się bolesną procedurą. Aby zagwarantować najwyższą jakość leczenia, przed wykonaniem zabiegu implantacji podajemy znieczulenie miejscowe drogą iniekcji. Dzięki znieczuleniu, szansa na powstanie dolegliwości bólowych podczas zabiegu jest znikoma.
Ile trwa wszczepienie implantu?
Wszczepienie implantu odbywa się podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zabieg wszczepienia jednego implantu trwa nie więcej, niż 30 minut.
Jak dbać o implant?
Procedura dbania o implanty wygląda podobnie, jak ma to miejsce w przypadku naturalnego uzębienia. Codzienne szczotkowanie i nitkowanie uzębienia wystarczy, by utrzymać uśmiech w najlepszej kondycji. Warto także zaopatrzyć się w dodatkowe przyrządy do higieny jamy ustnej, np. irygator, pozwalający na dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Należy także pamiętać o regularnym odbywaniu zabiegów higienizacji, takich jak skaling i piaskowanie.
Cennik - Implantologia
Ceny podane są w złotówkach. Cennik ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu prawa handlowego.