Protetyka stomatologiczna

Korony protetyczne

Protetyka pozwala na efektywne uzupełnienie braków w uzębieniu. Wraz z dostępnymi technologiami możliwe jest stworzenie rozwiązań, które są nie tylko estetyczne, ale też całkowicie funkcjonalne. Spośród najpopularniejszych z nich wyróżnić można korony pełnoceramiczne, korony porcelanowe, mosty pełnoceramiczne oraz mosty porcelanowe.

Korona protetyczna to niezwykle estetyczna „nakładka” na ząb, umożliwiająca przywrócenie kompletnej budowy uszkodzonego zęba. Jej zastosowanie jest wskazane w momencie, gdy ząb (bądź zęby) nie mogą być odbudowane przy pomocy tradycyjnego wypełnienia kompozytowego czy też zastosowania licówki. To właśnie dlatego, korona protetyczna spisuję się idealnie w przypadkach mechanicznych uszkodzeń zęba, takich jak istotne ukruszenia czy złamania. Dzięki niej można nie tylko odbudować wygląd zęba, ale tez przywrócić im pełną funkcjonalność, nie zmuszając stomatologa do wykonywania ekstrakcji uszkodzonego elementu uzębienia. Zarówno stomatolodzy, jak i pacjenci doceniają trwałość koron, która jest zbliżona do wytrzymałości naturalnych zębów. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że są one montowane na stałe, przez co ryzyko wypadnięcia takiego uzupełnienia jest praktycznie zerowe.

Rodzaje koron protetycznych

Współczesna protetyka pozwala pacjentowi na dobór uzupełnienia protetycznego wedle własnych potrzeb i efektów, jakie pragnie on osiągnąć. Naszym pacjentom oferujemy następujące rodzaje koron:

Korona porcelanowa na podbudowie metalowej

Korony protetyczne porcelanowe wykonywane na podbudowie z metalu to najpopularniejsze rozwiązanie z zakresu protetyki. Jest ona idealnie zbalansowanym rozwiązaniem pomiędzy ceną a osiągniętymi rezultatami. Porcelana jest materiałem bardzo estetycznym, a zarazem odpornym na zniszczenia. Podbudowa wykonana z metalu ma także inną, bardzo ważną cechę, jaką jest silne działanie przeciwpróchnicze — stąd tez zalecamy jej zamocowanie pacjentom o bardzo zniszczonych zębach.

Korona porcelanowe na podbudowie ze złota

Korona porcelanowe na podbudowie ze złota to bardzo podobne rozwiązanie do klasycznej podbudowy. Istotną różnicą jest jednak wykorzystanie złota, cechującego się właściwościami bakteriobójczymi i antyalergicznymi, przez co ryzyko wystąpienia uczulenia jest minimalne. Złoto jest także niemalże niewidoczne w całej konstrukcji, przez co estetyka wykorzystania tej korony jest bardzo wysoka.

Korona pełnoceramiczna

Korona pełnoceramiczna to niezwykle popularne rozwiązanie, głównie ze względu na niezwykłą estetykę i wygląd maksymalnie zbliżony do naturalnego uzębienia. To właśnie te cechy sprawiają, że jest ono często polecane i zarazem stosowane do wykonywania uzupełnień zębów przednich. Jej wytrzymałość pozwala na cieszenie się nienagannym uśmiechem przez wiele lat.

https://identique.net/wp-content/uploads/2019/08/identique-pretyka-korony-protetyczne-circle.png

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne to uzupełnienie protetyczne, które najłatwiej opisać jako połączenie kilku koron. Pozwalają one na odbudowanie braków zębowych w oparciu o zęby pacjenta. Każdy most protetyczny składa się z:

  • Przynajmniej dwóch filarów (czyli oszlifowanych zębów znajdujących się w jamie ustnej
  • Przęsła, czyli koron zębowych połączonych z filarami, które mają stać się integralnym uzupełnieniem braków w łuku zębowym

Podobnie jak korony, mosty protetyczne są mocowane na stałe, co zwiększa komfort jego użytkowania przez pacjenta. W przeciwieństwie do koron zamocowanie mostów jest obwarowane większą ilością koniecznych warunków do spełnienia, a najważniejszym z nich jest obecność zębów w bezpośrednim otoczeniu powstałego braku zębowego. Jeżeli ubytek zębowy nie sąsiaduje z obu stron ze zdrowymi zębami, most protetyczny nie będzie mógł zostać zainstalowany. Należy też pamiętać o tym, że im krótszy jest most protetyczny, tym ryzyko wystąpienia powikłań drastycznie spada.

https://identique.net/wp-content/uploads/2019/09/identique-protetyka-05mosty-protetyczne-circle.png

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne można podzielić w najprostszy sposób ze względu na wykorzystywane materiały. Podział ten prezentuje się następująco:

https://identique.net/wp-content/uploads/2019/09/identique-protetyka-06mosty-ceramiczne-porcelanowe-circle.png

Mosty porcelanowe

Mosty porcelanowe, podobnie jak korony, mogą być wykonywane na podbudowie metalowej, jak i złotej. Zapewniają one wysoką estetykę, dzięki wykorzystaniu porcelany. W przypadku uzupełnienia protetycznego, jakim są most porcelanowy, filary wykonane są ze stopu stali, co jest nie tylko wytrzymałe, ale tez bezpieczne. Należy także pamiętać o tym, że jeżeli u pacjenta występuje szansa uczulenia, możliwe staje się zamocowanie mostu na podbudowie złotej. Dzięki temu most porcelanowy będzie całkowicie bezpieczny dla zdrowia pacjenta.

https://identique.net/wp-content/uploads/2019/09/identique-protetyka-07mosty-pelnoceramiczne-circle.png

Mosty pełnoceramiczne

Cechują się wysoką estetyką, a wraz z podbudową wykonaną z tlenku cyrkonu sprawia, że most jest niemal niemożliwy do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Most pełnoceramiczny, poprzez wykorzystany materiał ma również zbliżoną przezierność, co oznacza, że światło padające na jego powierzchnię zachowuje się naturalny sposób, zupełnie jak w przypadku szkliwa pacjenta. 

Cennik - Protetyka stomatologiczna

Licówka porcelanowa
2500 zł
Licówka kompozytowa bezpośrednia/pośrednia
450 / 700-800 zł
Korona porcelanowa na metalu - most - za 1 punkt
1800 zł
Korona porcelanowa na złocie (wg wagi złota)
2500 zł + cena Au
Korona pełnoceramiczna (wg ustaleń)
2500 zł
Korona tymczasowa
200 zł
Rozcięcie korony porcelanowej (za punkt)
200 zł
Wkład koronowo-korzeniowy lany pojedynczy
500 zł
Wkład koronowo-korzeniowy lany złożony
750 zł
Inlay, onlay (kompozytowy, porcelanowy)
900-1500 zł
Most adhezyjny
2500 zł
Szynowanie rozchwianych zębów włóknem szklanym (za 1 ząb)
150 zł
Proteza akrylanowa całkowita górna lub dolna
1500 zł
Proteza akrylanowa częściowa górna lub dolna
1000 zł
Proteza szkieletowa
2500 zł
Proteza zatrzaskowa
3000 zł
Zatrzask
550 zł
Prace kombinowane
ustalane indywidualnie
Proteza acetalowa
2500-3000 zł
Dostawienie klamry / zęba / naprawa pękniętej / złamanej pro-tezy /wzmocnienie
250-300 zł
Podścielenie protezy twarde / miękkie
400-450 zł

Ceny podane są w złotówkach. Cennik ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu prawa handlowego.

Opinie

ZADZWOŃ TERAZ