Stomatologia zachowawcza

Czym jest stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza poprzez szereg stosowanych działań i zabiegów pozwala na skuteczną profilaktykę i leczenie ognisk próchnicy. Choroba ta powodowana jest przez bakterie obecne w jamie ustnej, które rozkładają cukry, pochodzące ze spożywanych pokarmów. Efektem tego działania jest powstawanie kwasów organicznych, stopniowo naruszających strukturę szkliwa. Z czasem mogą pojawić się w nim ubytki, które wymagają natychmiastowej konsultacji ze stomatologiem.

Leczenie próchnicy zębów

Sposób leczenie próchnicy zależy od stopnia jej zaawansowania. Próchnica początkowa wpływa w niskim stopniu na zdrowie pacjenta, stąd też często nie wymaga ona poważnej ingerencji w tkanki twarde. Stomatolog zaleci remineralizację szkliwa przy pomocy preparatu bogatego w wysokie stężenie fluoru. Zastosowanie past lub żelu zawierającego w składzie jony fluoru (wraz z wapniowymi czy fosforowymi) pomaga w odbudowie struktury dotkniętego przez próchnicę miejsca.

Jeżeli jednak doszło do powstania widocznego ubytku lub ewentualnego uszkodzenia zębiny, konieczne będzie bardziej inwazyjne leczenie. Stomatolog w pierwszej kolejności usunie uszkodzoną tkankę, a następnie dokona oczyszczenia ubytku. Po wykonaniu tych działań możliwe jest szczelne wypełnienie go specjalną mieszanką kompozytową. Dzięki temu żywotność zęba jest zwiększona, a rozwój próchnicy zostaje zatrzymany.

https://identique.net/wp-content/uploads/2019/08/photo1.png
https://identique.net/wp-content/uploads/2019/09/identique-stomatologia-zachowawcza-rekonstrukcja-circle.png

Wypełnienia kompozytowe

Wypełnienia kompozytowe to najczęściej wykorzystywane rozwiązanie w zakresie zabezpieczania wyleczonych zębów. Cechuje się ono wysoką wytrzymałością. Dzięki wypełnieniom kompozytowym można uzupełnić zarówno drobne ubytki, jak i te, które zaatakowały dużą powierzchnię szkliwa.

Odbudowa złamanego zęba

Gdy pacjent złamie ząb, powinien natychmiast skonsultować się ze stomatologiem., celem ustalenia tego, jak przebiegać ma odbudowa złamanego zęba. Przyczyny i miejsca złamania bywają różne, lecz rezultat może być bardzo zbliżony — nieleczony ząb stanie się słabszy, co zwiększa ryzyko jego wypadnięcia z łuku zębowego. Jeżeli przy złamaniu dojdzie do uszkodzenia miazgi, konieczne będzie wykonanie leczenia endodontycznego. Odbudowa złamanego zęba przy pomocy materiału kompozytowego zapewnia nie tylko estetykę, ale też wytrzymałość.

https://identique.net/wp-content/uploads/2019/08/licowki2.jpg
https://identique.net/wp-content/uploads/2019/08/identique-stomatologia-zachowawcza-rekonstrukcja-inlay-onlay-overlay.jpg

Rekonstrukcja zęba

W przypadku poważniejszych uszkodzeń zęba zalecanym zabiegiem jest rekonstrukcja zęba. Stosuje się ją w przypadku wielowarstwowych zniszczeń korony. Dostępne rozwiązania to przede wszystkim:

Inlay
Jest to uzupełnienie pozwalające na odbudowę powierzchni żujących zęba. Dzięki temu uzębienie jest w pełni funkcjonalne i odwzorowane. Jego zalety to odporność na uszkodzenia oraz naturalny wygląd.

Onlay
Umożliwia on rekonstrukcję szczytów guzków zęba oraz właściwej okluzji. Onlay odtwarza punkty styczne i przywraca pełną funkcjonalność uzębienia – dzięki niemu pacjent na nowo może cieszyć się komfortowym nadgryzaniem i przeżuwaniem pokarmu.

Overlay
Overlay pozwala na pełną odbudowę uszkodzonego zęba. Ten wkład koronowy przykrywa powierzchnie żujące, stoki, szczyty guzków oraz inne powierzchnie elementu uzębienia. Dzięki temu ząb jest znacząco wzmocniony.

Ich adhezja (przyklejenie) do uszkodzonego zęba pozwala na uzyskanie estetycznego uzębienia. Pozwala ona na pozostawienie zęba w jamie ustnej bez konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów.

Cennik - Stomatologia zachowawcza

Porada lekarska, badanie, wypisanie recepty/konsultacja lekarza stomatologa, plan/kosztorys leczenia (wizyta interwencyjna)
150/200 zł
Wizyta kontrolna dla regularnie uczęszczających pacjentów
100 zł
Znieczulenie nasiękowe / przewodowe
50 zł
Opatrunek zwykły / leczniczy – zęby stałe
150 zł
Wypełnienie światłoutwardzalne – zęby stałe (zależy od liczby powierzchni)
270-400 zł
Rozległa odbudowa korony zęba
400-450 zł
Kosmetyczna odbudowa brzegu siecznego
300-350 zł
Odbudowa korony zęba na włóknie szklanym
400-500 zł
Wkład wzmacniający z włókna szklanego
250 zł, kolejne 200 zł

Ceny podane są w złotówkach. Cennik ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu prawa handlowego.

Opinie

ZADZWOŃ TERAZ