Dziecko w gabinecie

Zęby dzieci potrzebują tej samej opieki co zęby dorosłych. Stomatologia dziecięca wymaga jednak znacznie lepszego zrozumienia specyfiki wykonywanych zabiegów i co najważniejsze — pacjenta. Dzięki temu najmłodsi będą czuć się komfortowo zasiadając w fotelu stomatologicznym.

Najważniejsza jest pierwsza wizyta. Aby stomatolog budził u najmłodszych wyłącznie pozytywne skojarzenia, zalecamy skorzystanie z wizyty adaptacyjnej. Jest to pierwsza wizyta, podczas której młodzi pacjenci poznają nie tylko stomatologa, ale też miejsce jego pracy czy narzędzia (w sposób przyjazny) z jakich korzysta.

Takie wstępne zapoznanie się z samą stomatologią jest niezwykle ważne, gdyż eliminuje ryzyko wystąpienia fobii związanych z wizytą w gabinecie. Podczas wizyty adaptacyjnej można też wykonać  jeden z podstawowych zabiegów profilaktycznych, takich jak fluoryzacja (lakierowanie) czy lakowanie.

Fluoryzacja polega na pokrywaniu powierzchni zębów lakierem lub żelem z fluorem.
Dzięki lakierowaniu szkliwo otrzymuje stężoną dawkę floru, które wspomaga remineralizację szkliwa, co zmniejsza jego podatność na próchnicę.

Lakowanie jest popularnym zabiegiem przeprowadzanym na zębach trzonowych („szóstkach) i przedtrzonowcach – zwłaszcza wtedy, gdy ich powierzchnie żujące mają głębokie bruzdy. Procedura polega na dokładnym wypełnieniu bruzd lakiem szczelinowym (najcześciej kolorowym) ,co zapobiega retencji pokarmu w tych miejscach i tym samym powstawaniu ubytków próchnicowych.

Rodzicu — czym wcześniej zaprowadzisz dziecko do gabinetu, tym lepiej!

Sprawdź inne porady

Opinie

ZADZWOŃ TERAZ